
Academie voor Gastronomie | Amersfoortseweg 90| 7346 AA Hoog Soeren | T. 055 519 14 29 | info@academievoorgastronomie.nl

De Gastronoom-Sommelier titel in nieuw perspectief
Smaakprofessor bij Stenden University
Alliance gaat samenwerken met ambachtelijke producenten
Echoput op Spirit of Winter bij Paleis het Loo
NIEUW: bij voldoende aanmeldingen start een extra Turbo-opleiding in september 2012 op de woensdag! Geef je nu op via het aanmeldingsformulier.
Altijd al meer willen weten van koken en gastheerschap? Op zoek naar een goede basisopleiding? Je hebt het gevonden! Met onze Turbo opleiding leer je het belangrijkste van koken en gastheerschap. Een specifieke vooropleiding is niet nodig. Daarom is deze opleiding uniek. Wel een goede motivatie, doorzettingsvermogen, en uiteraard vooral passie voor het vak. Durf het aan en wordt een cuisinier en gastheer/-vrouw in één jaar!
Praktische gegevens
De opleiding wordt gehouden in De Echoput Kook- en Wijnschool, naast het hotel
De lessen op maandag tussen 12.00 en 19.30
30 lesdagen
Maximaal aantal deelnemers: 16
Kosten: 3250 euro, exclusief BTW (mag in termijnen betaald worden)
Direct Aanmelden
Eerstvolgende cursus start in februari 2013 en bij voldoende in september 2012 ( op woensdagen). Schrijf je dus in als je geinteresseerd bent.
Hieronder staat uitgebreide informatie over de cursus. Heb je na het lezen tch nog vragen? Mail dan naar p.klosse@echoput.nl
Een van de deelnemers heeft een verslag gemaakt van de opleiding. KLIK HIER om het te bekijken.
Voor wie is deze nieuwe opleiding geschikt?
In principe is de opleiding open voor iedereen. We zoeken vooral gemotiveerde personen met ambitie. Mensen ‘die ervoor gaan’ en in een jaar zoveel mogelijk van dat mooie vak willen leren. Dat kunnen horecamedewerkers die merken dat ze meer moeten weten om verder te komen. Of personen die altijd in een andere branche gewerkt hebben, maar nu eens hun hart willen volgen. Of jonge mensen die aan het begin van hun carrière staan en veel willen leren. Voor een ieder geldt dat wij ons inzetten om ze verder te helpen.
Docenten
De lessen worden gegeven door erkende topdocenten. Meesterkok Theus de Kok was jarenlang chef de cuisine van een van de meest gerenommeerde restaurants van Nederland, De Echoput. Hij geeft de kookinstructies en de achtergronden van de ingrediënten. Anja Vondenhoff is laatst uitgeroepen tot Champagne ambassadeur van Europa. Zij heeft veel ervaring in het Horeca onderwijs. In de opleiding is Anja verantwoordelijk voor het wijngedeelte, gastheerschap, smaakcombinaties en managementaspecten. Edwin Raben is nauw betrokken bij de opzet van de opleiding en het wijnonderwijs.
Peter Klosse is de grondlegger van de moderne smaakleer en oprichter van de Academie voor Gastronomie. Dit is dan ook het aangewezen instituut om de nieuwe opleiding voor koks en gastheren/-vrouwen te organiseren. Sinds 1991 zijn door de Academie veel initiatieven genomen op het gebied van smaak en de combinatie van wijn-spijs. In 2003 heeft de Academie in samenwerking met vier ROC’s de opleiding Aankomend Gastronoom opgezet en daar ook het lesmateriaal voor geschreven. Deze vormt nu de basis voor de opzet van de Turbo-opleiding voor koks en gastheren/-vrouwen.
Inhoud
De opleiding bestaat uit 30 lesdagen. Alle basiskooktechnieken worden behandeld, alsmede alle veel voorkomende ingrediënten. Dat geldt ook voor de wijnstijlen en wijngebieden. Er wordt steeds gekookt en geproefd, zodat ook de combinatie van wijnen en gerechten veel aandacht krijgt.
Stel je een lesdag alsvolgt voor: om 12.00 uur ligt er een heel ree op het hakblok. We spreken over ree, wild, jacht, etc. Het ree wordt netjes uit elkaar gehaald. We spreken over spierstukken, eiwitstructuren, kooktechnieken, restverwerking. We gaan koken. We maken een bouillon/fond van de botten, we gaan de schouder stoven, en de bout en de rug braden. We spreken over smaken en bijpassende garnituren en over de consequenties voor de wijnen. Welke soorten zoeken we en waar vinden we die? We behandelen een wijngebied en proeven er ook een aantal, ook in combinatie met gerechten. Om 19.30 uur gaat iedereen gelouterd naar huis; nadat alles spic en span schoongemaakt is. Want dat hoort ook bij het vak.
De wijnkennis wordt afgetoetst met het WSET Intermediate certificate. We besteden ook aandacht aan andere dranken zoals bier, distillaten, koffie en thee. En aan zaken die met gastheerschap te maken hebben, zoals de invloeden op smaakbeleving (inrichting, kleur, muziek, seizoen), menuleer (ook aandacht voor diëten en samenstelling menu- en wijnkaarten), communicatieve vaardigheden (o.a. lichaamstaal), elementaire marketing en verkooptechniek, algemene gastronomische kennis (geschiedenis, samenwerkingsverbanden, grote namen)
Tijdens de opleiding zijn er ook excursies naar interessante producenten en leveranciers. Vanwege het intensieve karakter worden kandidaten gescreend op hun motivatie.
Waarom
Veel mensen houden van de horeca. En niet alleen als gast. Het is namelijk bij uitstek een sector die om mensen gaat. Mensen die plezier hebben, omdat ze genieten van eten en drinken. Topkoks en topgastheren werken met passie. Ze leven om anderen te laten genieten.Een goede kok of gastheer word je niet zomaar. Je moet veel productkennis hebben, smaak begrijpen en de bereidingen en technieken kennen. Het traditionele onderscheid tussen de kok en de gastheer vervaagt. In de moderne gastronomie gaat het om een totaalbeleving. Om tegenwoordig succesvol te zijn moeten koks meer van wijn en gastheren meer van de keuken weten. Deze opleiding is daarom uniek: in een jaar krijg je tegelijkertijd de basis als kok en als gastheer. Op een intensieve manier bouw je aan een fundament voor een carrière in de gastronomie. De turbo-opleiding wordt gehouden in De Echoput Kook- en Wijnschool. Wil je zien wat er in een jaar gebeurt? Een van onze deelnemers maakte een fotoverslag. Klik hier.
Behoefte aan vakmensen
Goed opgeleide medewerkers in de keuken en bediening zijn meer dan ooit nodig. In essentie komt het erop neer dat de koks en gastheren/-vrouwen veel moeten weten van smaak, smaakcombinaties, ingrediënten, wijnen, bereidingstechnieken en smaakbeleving in brede zin. Een groot deel van de noodzakelijke kennis overlapt voor beide beroepsgroepen. Potentiële koks en gastheren/-vrouwen kunnen heel goed samen in de klas.
In de opleiding is er ‘ouderwets’ veel aandacht voor basistechnieken en kennis. Er wordt les gegeven door inspirerende vakmensen in een stimulerende omgeving, de Echoput kook- en wijnschool. We streven er naar om alle deelnemers in een jaar zo ver mogelijk te krijgen. Vooropleiding, aanleg en een eventueel leerbedrijf zijn mede bepalend voor het niveau dat gehaald kan worden.
Om routine en ervaring op te doen werken de deelnemers bij voorkeur bij een horecabedrijf met veel aandacht voor gastronomie.